Taky máte někdy pocit, že vyznat se v záplavě hudby, která zní všude kolem nás, je téměř nadlidský úkol? Že k tomu, aby se člověk zorientoval v hudbě pro děti, potřebuje tolik času, že mu děti mezitím vyrostou? Možná pak vezmete za vděk inspirací k tomu, která CD by mohla děti oslovit.

Poslech hudby děti často spojují s pohybem, přirozeně reagují na rytmus i tempo hudby. Opakovaným poslechem se tříbí jejich sluch, hudební paměť a orientace ve znějící hudbě. Mohou si začít všímat textů, dynamiky, hudebních nástrojů. Připojují se se svým zpěvem nebo jednoduchými improvizacemi. Setkání s lidovými písničkami v podání dětských hlasů nabízí např. CD Zpívejte s námi a CD Nejhezčí písničky pro kluky a holčičky.

Obě CD zpívají děti z pěveckých sborů v polohách, které vyhovují dětským hlasům. Jejich poslech je tedy přínosný nejen pro seznámení s nejzákladnějším repertoárem pro děti, ale i jako hezký pěvecký a hlasový vzor pro posluchače.

Poslech hudby s dětmi můžeme spojit s pohybem, tak jak je to na CD Elce pelce kotrmelce, na kterém jsou krátké jednoduché písničky určené jak ke zpívání, tak k protahování a cvičení, které je popsané v příloze cédéčka.

Lidové písničky, hádanky a říkadla spojená s povídáním o ročních dobách a změnách v přírodě v průběhu roku, ale i s poezií určenou dětem najdete na CD Kočka se vdávala, Kolotoč a copánek nebo Ententýky. Na všech třech se posluchači setkají s kultivovaným projevem herců i zpěváků, hudbou Pavla Jurkoviče a Zdeňka Zahradníka a najdou bohatou inspiraci k rozvoji řeči a hudebních dovedností. Jsou to přesně ta cédéčka, která pustíte dětem před spaním nebo cestou autem.

Spojení mluveného slova s písničkami je u dětských posluchačů velmi oblíbené – vyprávěný příběh je obohacen zpěvem např. na CD Kočičiny pro malé i velké, které obsahuje cyklus písní a pohádek Bela Felixe. Na nahrávce se spojují hudební, dramatické, výtvarné i tvořivé aspekty a je metodickou pomůckou pro učitele dětípředškolního a mladšího školního věku.

Jako metodická podpora ve školkách a školách je koncipované i CD Tóny jary z dílny Evy Jenčkové. Na CD najdete příklady dětské rytmické deklamace, dětského sborového a sólového zpěvu, zvuky hudebních nástrojů nebo náměty na instrumentální zvukomalebné hry dětí, ale i doprovody v originální aranži klasických nástrojů ke zpěvu, pohybovým a tanečním hrám.

K cédéčkům, ve kterých děti poslouchají příběh nebo pohádku, s doprovodem originální hudby, zajímavých aranží a specifického pěveckého projevu, patří např. Uhlíř, princ a drak od Radůzy, Kocourek Modroočko nebo CD Z radosti Tomáše Kočka.

Poetickým dětským duším jsou určena CD skupiny Hradišťan Hrajeme si u maminky a Studánko Rubínko. Básnické texty, dětská témata, koloběh roku v podání dětských i dospělých zpěváků.

Humor, vtip a jazyková poetičnost je vlastní písničkám Petra Skoumala (cd Kdyby prase mělo křídla) a dvojici J. Uhlíř a Z. Svěrák, ale také půvabným písničkám na CD Zvěřinec vokální skupiny Yellow sisters. Podobně příjemnou náladu s prvky jazzové hudby najdou malí posluchači i na CD Abraka dabraka s písničkami Jiřího Pazoura.

Poslech s dětmi můžete obohatit i o CD Ententýna mandolína z dílny Lenky Pospíšilové. Cédéčko je plné neposedných písniček, které  vybízejí ke zpěvu, pohybu a tanci. Devízou tohoto cédéčka jsou pestré hudební, ve kterých autorka kombinuje klasické a orffovské nástroje.

Na trhu jsou také CD s tématickým zaměřením – např. svérázné Nešišlej určené k podpoře správné výslovnosti nebo Hrátky s češtinou Jany Rychterové, které obsahuje např. písničky pro opakování vyjmenovaných slov.

Na žádném dětském mejdanu by pak neměly chybět nahrávky kapely Kašpárek v rohlíku plné energie, vtipu a dobré muziky. Humor a lehce alternativní písničky plné drajvu najdou temperamentní děti i na CD Dítkám, Havěť všelijaká nebo Říkadla a křikadla Karolíny Kamberské.

A jaká hudba zní u vás doma? Pouštíte dětem hudbu? Napište mi o vašich zkušenostech a máte-li zájem o další články o hudbě a zpívání, přihlaste se k odběru.